رفتن به مطلب
کومه

اینستاگرام کومه.jpg

پست های پیشنهاد شده

سلام به همه،چطور مطورین؟
امیدوارم هر جا که هستید ایام به کامتون باشه و لبخند روی صورتاتون بدرخشه.

همینطور که از اسم تایپک پیداست تو این مجموعه میخوایم آموزش هایی رو در خصوص نوشتن به اطلاعتون برسونیم
ممکنه که شما در حال نوشتن اولین کارتون باشید، ممکنه هم که نه هنوز نمیدونید که چیکار کنید و چجوری بنویسید بعضی از شما عزیزان هم که در حال مطالعه این تایپک هستید شاید چند تا رمان نوشته باشید که خوش به حالتون

این تایپک مناسب هر سه دسته ای که گفتم. نکات توی آموزش ها قطعاً میتونه به تجربه های نوشتاریتون اضافه کنه، پس با ما همراه باشید.

زنگ آغاز کلاس با این موزیک جینگیلی فسینا:

دیرین دیرین دیرین دیرین ...
زنگ اول: مختص به نویسنده های تازه کار

سوالی که هر نویسنده ی آماتوری اینه که «خب...من از کجا باید شروع کنم؟»

بعضی از این دوستان سرسری از این سوال میگذرن و یه دختر عاشق و شیفته و خیلی خوشگل موشگل و کنار یه پسر خاص و آس و مغرور میذارن و تلفیقش میشه یه رمان با اسم دختر خاص و پسر خیلی خیلی آس، تاکید این دسته از نویسنده ها هم به ماشین شاسی بلند ددی دختره و خونه پنت هاوس داره پسره و سیکس پک که چه عرض کنم ناین پک پسره است.

به جوری که من خواننده میتونم اخرش که هیچ ادامه ی داستانم از حفظ بگم.

نویسنده ی عزیزی که داری این تایپک و میخونی، وقتش نیست یه تکونی به خودت بدی؟

با شما هستماااا.

یه رمان خوب به طبع یه سوژه ی خوب هم داره، خب اینجا سوال پیش میاد(احسان کرمی کی بودم من؟😂😂) 
"چطوری یه سوژه خوب پیدا کنم؟"

1_ قدم بزنید.

من همیشه برای امتحانا کتاب به دست تو خونه راه میرفتم تا جایی که سرم گیج میرفت و پخش زمین میشدم.
نویسنده ی عزیز، می خوای فکر کنی؟

تو دو وجبی خونت، با ارامش و فکر باز قدم بزن، اگر هم که برات مقدوره بری بیرون از خونه یا اصلاً توی حیاط که چه بهتر.

دانشمندان به تازگی پی بردند که قدم زدن خلاقیت رو افزایش میده برای همین متفکرین زیادی از جمله استیو جابز تا توماس جفرسون از این روش استفاده میکردند.

2_ نوشتن آزاد

یه گوشه بشینید، چند تا نفس عمیق بکشید و بعد هر چی به ذهنتون اومد و فکر کردید که جالبه رو روی یک کاغذ یا توی نوت موبایلتون بنویسید، مهم نیست چطوری فقط بنویسید، در پایان نگاهی به نوشتتون بندازید ببینید سوژه تون مناسبه یا میشه از داخل اون نوشته ها سوژه ی مناسبی در اورد یا نه.

نتیجه این کار میتونه خیلی شگفت آور و هیجان انگیز بشه، نوشتن بدون هیچ ساختار و محدودیتی به ذهن ما اجازه یک تفکر خلاق رو میده.

3_کتاب بخوانید

استفان کینگ: در کتاب فوق‌العاده خود به نام «درباره نوشتن» نوشته است: اگر زمان کافی برای خواندن ندارید، زمان کافی برای نوشتن هم نخواهید داشت. به همین سادگی.

این سه نکته یادتون باشه، گاهی بهترین سوژه ها از کوچک ترین چیز ها به دست میان مثل ساخت کارت های اعتباری، اولین بار یه آقا کیف پولش رو داخل خونه جا میذاره و اون جا اولین جرقه برای ساخت کارت های اعتباری میخوره.

نویسنده ی واقعی باید با چشم یک هنر مند به اطراف نگاه کنه، مسیر خلاقیت ذهنش و باز بذاره تا گل ها و شکوفه های طلایی هنر به پرواز در بیان و نظاره گر رقـ*ـص قلم دستاش باشن.

" اگه نمیدونید چی بنویسید اندازه یک صفحه درباره ی ایده های ذهنتون بنویسید؛ اگر باز هم ندونستید ضمن عمل کردن به موارد بالا پست بعدی رو هم دنبال کنید"

• دمت گرم 1

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

زیریریریرینگ،
بفرمایید توی کلاس زنگ خورد.

به به سلام به نویسنده های عزیز، خوبید؟ خوشید؟سلامتید؟

من اومدم با زنگ دوم: تخصص در سوژه یابی

مهم ترین و اصلی ترین چیز برای نوشتن یه رمان خوب پیدا کردن یه سوژه خوبه.

و همچنین مهم ترین دغدغه برای نویسنده ها، توی پست قبلی نکاتی رو درباره ی سوژه یابی گفتم. حالا قرارهتخصص این مدرک و خدمتتون ارائه کنم.

اول از همه باید به سوژه آبکی محکم نه بگید.

یعنی چی؟ یعنی اینکه وقتی توی ذهنتون میاد از یه دختر پولدار و پسر پولدار تر بنویسید و اون وسطا یه ادم بد که اکثرا شاهینه* دختره رو بدزده و یکمی سعی میکنید گریه دارش کنید با جدایی و...باید همونجا بهش دستور ایست بدید.

نویسنده عزیز، این کار ها مخاطب نداره.چرا وقتت و روی چیزی میذاری که اون معیار استاندارد مورد قبول رو نداره؟

من که دیگه اول هر رمانی دختر آس یا پسر آس تر بشنوم اصلاً نگاه به پارت رمان نمیندازم.

2_کپی ممنوع!

یکی از نویسنده ها رمانی نوشته با مخاطب های بالا، شما هم برای جذب مخاطب بر میداری دیالوگ ها و متن رمان و با اندکی تغییر در قالب یه رمان دیگه و اسم دیگه ارائه میدی.

اصن وجدان قلم دردت بهت همچین اجازه ای رو میده نویسنده؟

3_سوژه پیچیده و جذابی انتخاب کنید.
سعی کنید سوژتون زیاد یک راست و مستقیم نباشه که همه چیز و بشه حدس زد.
*البته این به طرز نوشتن و خلاقیت نویسنده هم بستگی داره.

اما سعی کنید از همون اول شاخ و برگ های زیبا* و جذابی رو به رمان بدید.

تمرین دوم:

اندازه یک صفحه درباره ی رمانتون بنویسید، شخصیت ها، ظاهر شخصیت ها، طرز صحبت کردنشون، اتفاقاتی که دلتون میخواد توی رمان بیفته.

پارت بعدی با تشکرات شما گذاشته میشه، کتابای درس بعدتون و حتماً همراه خودتون بیارید:
*چگونه برای رمان خود نام مناسبی انتخاب کنیم؟

دردسر بزرگ نویسنده های گرام

• دمت گرم 1

لینک به ارسال

*زنگ سوم: اسم جینگیلی فسینا برای رمان

سلام عرض میکنم خدمت همه، امیدوارم شاد و تندرست باشید.چک میکنم همه باید با یه لب پر خنده اومده باشید توی کلاس

شما خانوم، با شما هستما.لبخندت کو؟

آهان حالا درست شد...

بریم سراغ درسمون...بعضی وقت ها اسم رمان همون اول کار توی ذهن ما شکل مییره بعی وقتی ها در رادامه ی روند داستان و بعضی وقت ها باید عرق بریزیم و جون بکنیم تا بلکم بتونیم یه اسم نسبتاً مورد قبول پیدا کنیم.

البته این قسمت رو خدمت نویسنده های سخت کوش عرض می کنم نه نویسنده هایی که همون اول کاری چندتا آس و پاس و عشق و غرور و غیرت و تعصب گذاشتن سر در رمانشون اونم تکراری!

جین آستین اسمی روی رمانش گذاشت که هم به متن رمان بخوره و هم جلوه ی خوبی داشته باشه تکرار بعدش هیچ جذابیتی نداره.

برای مثال:

عشق و غرور

عشق و عشق و عشق

تعصب و عشق و غرور

خب...این سوال و از خودتون بپرسید که آیا کسی میتونه بنا به این اسم بیاد رمانتون وبخونه؟

اصلاً خودتون جذب موضوع شدید؟

معلومه که نه...عشق تکراریه، غرور تکراریه، تعصب تکراریه...

نام رمان بعد از سوژه مهم ترین چیز برای جذب مخاطبه.

برای مثال:

بوف کور و گاوخونی و مد و مه و شب یک شب دو و شب هول و چشمهایشو همسایه‌ها و شازده احتجاب این اسم های که شاهکار هنری برای خودشون بودن باعث جذب مخاطب به نوشته شدند.

"خب خانم معلم چیکار کنیم که بتونیم یه اسم خوب برای رمانم انتخاب کنم؟"

توجه توجه:

1_فکر کنید.

2_ در محیط آرام بنشید و باز فکر کنید.

"خب خانم معلم چیکار کنیم که بتونیم یه اسم خوب برای رمانم انتخاب کنم؟"3_ بدون نگاه کردن به جنجالی بودن اسم فقط از روی خلاقیت بنویسید، مهم نیست چند صفحه رو به نوشتن اختصاص دادید. 1 یا 2 یا 3...

4_اسم های نوشته شده را به یک نفر از نزدیکان یا به یکی از دوستان خود چه در فضای حقیقی چه در فضای مجازی بدهید تا نظر خود را درباره ی آن اسامی بدهد.

5_ممکن است در ادامه روند داستان اسامی زیبایی به فکر شما خطور کند، به آن اسامی بهای کافی را بدهید.

6_ یک لیست درست کنید و نام های زیبای بهترین رمان ها را بنویسید و بعد بر مبنای این لیست، لیست دیگری از اسامی نزدیک به آن اسامی بنویسید((خلاقیت خود به خود به ذهنتان خطور خواهد کرد))

و در پایان آنچه به دست می آورید شگفت انگیزتان خواهد کرد.

خب...حالا بازم میگی نفهمیدم؟ این متن نیازمند فهمیدن نه حفظ کردن!

«دیالوگ همه معلمای قرن»

درس بعدی:نام رمان برای ژانر علمی_تخیلی_ فانتزی_عاشقانه تخصصی

دوستتون دارم خیلی زیاد...

تمرین امروز:

" اسامی مورد علاقه بهترین رمان هایتان را بنویسید و بعد درباره ی آن اسامی فکر کنید و به تحلیل انگیزه نویسنده برای انتخاب این اسم بپردازید.

تحلیل خوب و مناسب!""

• دمت گرم 1

لینک به ارسال

برای ارسال دیدگاه خود عضو کومه شوید و یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید نظرتان را ارسال کنید نیاز دارید که عضو کومه شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای مشارکت در کومه ابتدا ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری